Inseminacja IUI - poradnik

INFORMACJE PODSTAWOWE

Inseminacja domaciczna
Czym jest inseminacja
Komu jest wskazana
Zalety i wady inseminacji
Skuteczność inseminacji
Inseminacja a in vitro

INSEMINACJA - GDZIE I ZA ILE

Gdzie wykonać inseminację
Inseminacja refundowana
Koszt inseminacji

METODY INSEMINACYJNE

Rodzaje inseminacji
Inseminacja nasieniem partnera
Inseminacja nasieniem dawcy

PRZYCZYNY BEZPŁODNOŚCI

Najczęstsze powody niepłodności

INSEMINACJA KROK PO KROKU

Inseminacja - etapy
Niezbędne badania
Przygotowanie do IUI
Monitoring cyklu
Stymulacja hormonalna
Jak wygląda zabieg inseminacji

PO INSEMINACJI

Jak zachować się po inseminacji
Kiedy wykonać test ciążowy

CZĘSTE PYTANIA

Ile razy próbować
Komu się udało

Stymulacja hormonalna - leki stymulujące, hormonalne przyjmowane przed i po inseminacji


Zestaw przyjmowanych leków przed i po inseminacji zależy przede wszystkim od zaleceń lekarza. To on, zależnie od ustalonych powodów problemów z zajściem w ciążę oraz indywidualnych uwarunkowań pacjentki, np. istniejących chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, itp., podejmuje decyzje co do rodzaju i dawki danego leku.

Leki przyjmowane przed inseminacją:


Przed inseminacją, a więc na samym początku cyklu, zazwyczaj od 2-3 dnia cyklu, kobieta powinna przyjmować lek powodujący wzrost pęcherzyków w jajnikach. Lek przyjmuje się przeważnie od 5-7 dni. W między czasie wykonuje się badanie ultrasonograficzne, dopochwowe, podczas którego sprawdza się postęp we wzroście pęcherzyków – wynik badania jest decydujący w kwestii kontynuacji stymulacji lub odstawieniu leku. Najczęściej stosowanymi lekami stymulującymi są:
  • Cytrynian Klomifenu, występujący w Polsce pod nazwą handlową Clostilbegyt, sprzedawany w postaci tabletek doustnych 50 mg, minimalna dawka to 50 mg/dobę,
  • oraz
  • Puregon – środek silniejszy, podawany poprzez podskórne zastrzyki, minimalna dawka to 75 mg, zastrzyki kobieta wykonuje samodzielnie, środek ten jest dużo droższy niż Clostilbegyt, jednak mówi się o jego większej skuteczności.

Leki inicjujące owulację:


Ovitrelle, Pregnyl – lek wspomagający uzyskanie owulacji, podawany jest, gdy pęcherzyki widoczne na USG są już dojrzałe, lek występuje w formie zastrzyku, który należy sobie zaaplikować o wyznaczonej przez lekarza godzinie. Po 36-48 godzinach pęcherzyki powinny pęknąć i powinna wystąpić owulacja. W tym czasie wykonuje się inseminację.

Leki przyjmowane po inseminacji:


Duphaston, Progeffic – czyli tabletki zawierające progesteron, hormon odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży, przyjmuje się zazwyczaj od następnego dnia po inseminacji aż do momentu wykonania próby ciążowej – w przypadku negatywnego wyniku lek należy odstawić i poczekać na wystąpienie menstruacji.WYSZUKIWARKA:


Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu inseminacja-poradnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) INSEMINACJA-PORADNIK.PL 2014 - 2015