Inseminacja IUI - poradnik

INFORMACJE PODSTAWOWE

Inseminacja domaciczna
Czym jest inseminacja
Komu jest wskazana
Zalety i wady inseminacji
Skuteczność inseminacji
Inseminacja a in vitro

INSEMINACJA - GDZIE I ZA ILE

Gdzie wykonać inseminację
Inseminacja refundowana
Koszt inseminacji

METODY INSEMINACYJNE

Rodzaje inseminacji
Inseminacja nasieniem partnera
Inseminacja nasieniem dawcy

PRZYCZYNY BEZPŁODNOŚCI

Najczęstsze powody niepłodności

INSEMINACJA KROK PO KROKU

Inseminacja - etapy
Niezbędne badania
Przygotowanie do IUI
Monitoring cyklu
Stymulacja hormonalna
Jak wygląda zabieg inseminacji

PO INSEMINACJI

Jak zachować się po inseminacji
Kiedy wykonać test ciążowy

CZĘSTE PYTANIA

Ile razy próbować
Komu się udało

Niezbędne badania przed inseminacją domaciczną


Wykonanie kompleksowych badań jest niezbędne do określenia przyczyny trudności z zajściem w ciążę. Dotyczą one zarówno kobiety jak i mężczyzny, gdyż niezależnie od płci, oboje mogą w równym stopniu odpowiadać za brak powodzenia w spłodzeniu potomka. Dodatkowe badania przeprowadza się już w przypadku skierowania partnerów na zabieg inseminacji, już po ustaleniu, gdzie leży problem, czyli co jest powodem bezpłodności.

Podstawowe badania sprawdzające płodność,
jakie powinna wykonać kobieta:

  • badania hormonów (z krwi) – wykonywane w określonych dniach cyklu, służą określenia zawartości poszczególnych hormonów odpowiedzialnych m.in. za rozwój, wzrost pęcherzyków Graafa. Oznacza się wartości: LH, FSH, PRL (prolaktyna), estradiol, TSH, testosteron i progesteron.
  • badanie ultrasonograficzne – badanie dopochwowe pod aparaturą USG, sprawdza się stan narządów rodnych kobiety, przede wszystkim stan jajników – czy nie ma cyst, czy nie są powiększone i czy nie są wypełnione pęcherzykami, co wskazuje na zespół policystycznych jajników (PCO). Monitoruje się także stan macicy, m.in. w kierunku zbadania wielkości endometrium, gdzie w niektórych przypadkach wykrywana jest endometrioza. Badanie to wraz z analizą hormonów może dać odpowiedź dlaczego występują trudności z zajściem w ciążę.
  • HSG, histerosalpingografia – jest to badanie drożności jajowodów. Przeprowadzane jest w określonym dniu cyklu, po miesiączce, ale przed owulacją, mniej więcej w 5-10 dnia cyklu. Do badania pacjentka układa się jak do badania ginekologicznego, do pochwy wprowadzany jest specjalny aparat, tzw. aparat Shultza. Przez niego, bezpośrednio do macicy, podawany jest kontrast, który następnie spływa jajowodami. Ten etap jest monitorowany przy wykorzystaniu aparatury RTG – wykonywana jest seria zdjęć, które ukazują czy jajowody są drożne czy nie.

Podstawowe badania sprawdzające płodność,
jakie powinien wykonać mężczyzna:

  • spermogram, spermiogram – jest to badanie nasienia. Przeprowadzić je można w każdym laboratorium. Polega na ocenie próbki nasienia dostarczonego przez badanego mężczyznę. Próbka powinna zostać pobrana po ok. 5-dniowej wstrzemięźliwości seksualnej, oddana do sterylnego pojemniczka (takiego jak do pobierania moczu), powinna zawierać całą spermę oraz, co jest również bardzo ważne – do analizy powinna zostać dostarczona w przeciągu 20-30 min.

Dodatkowe badania dla partnerów niezbędne do zakwalifikowania pary do zabiegu inseminacji domacicznej:

  • wszystkie wymienione powyżej,
  • HIV, HCV, HBS Ag, czasem również przeciwciała przeciwplemnikowe,
  • ewentualne badania dodatkowe wymagane przez konkretną klinikę bezpłodności.
WYSZUKIWARKA:


Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu inseminacja-poradnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) INSEMINACJA-PORADNIK.PL 2014 - 2015