Inseminacja IUI - poradnik

INFORMACJE PODSTAWOWE

Inseminacja domaciczna
Czym jest inseminacja
Komu jest wskazana
Zalety i wady inseminacji
Skuteczność inseminacji
Inseminacja a in vitro

INSEMINACJA - GDZIE I ZA ILE

Gdzie wykonać inseminację
Inseminacja refundowana
Koszt inseminacji

METODY INSEMINACYJNE

Rodzaje inseminacji
Inseminacja nasieniem partnera
Inseminacja nasieniem dawcy

PRZYCZYNY BEZPŁODNOŚCI

Najczęstsze powody niepłodności

INSEMINACJA KROK PO KROKU

Inseminacja - etapy
Niezbędne badania
Przygotowanie do IUI
Monitoring cyklu
Stymulacja hormonalna
Jak wygląda zabieg inseminacji

PO INSEMINACJI

Jak zachować się po inseminacji
Kiedy wykonać test ciążowy

CZĘSTE PYTANIA

Ile razy próbować
Komu się udało

Inseminacja a In Vitro – podobieństwa i różnice


Zarówno inseminacja domaciczna (IUI), jak i in vitro (IVF) należą do nienaturalnych metod zapłodnienia. Pomimo to znacznie się od siebie różnią.

Inseminacja domaciczna jest w zasadzie nie inwazyjna, wymaga wykonania tylko jednego zabiegu, a zapłodnienie zachodzi bezpośrednio w organizmie kobiety.
Wykonanie in vitro jest bardziej skomplikowane i wymaga aż dwóch zabiegów. Pierwszy przeprowadzany jest celem pobrania dojrzałych komórek jajowych. Kobieta wówczas poddawana jest znieczuleniu ogólnemu lub miejscowemu – zabieg wykonywany jest w warunkach szpitalnych. Drugi zabieg, po ok. 2-5 dniach, polega na wprowadzeniu do macicy zapłodnionych komórek jajowych. W tej metodzie zapłodnienie następuje w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety. To właśnie w związku z tym faktem pojawiają się liczne kontrowersje co do tej techniki zapładniania.

Przygotowanie do obu zabiegów jest podobne. W pierwszej fazie podawane są kobiecie hormony stymulujące wzrost pęcherzyków: w IUI najlepiej jak jest to 2-4 pęcherzyków, w IVF powinno być ich ok. 5-10. Kiedy pęcherzyki osiągną odpowiednią wielkość kobieta przyjmuje środek wywołujący owulację. Zabieg, zarówno inseminacji jak i in vitro wykonywany jest po upływie 36 godzin od przyjęcia tego środka. Po zabiegu kobieta zazwyczaj przyjmuje progesteron, w celu ułatwienia zagnieżdżenia się zarodka w macicy.

Zabiegi różnią się między sobą także skutecznością i ceną. Średnie prawdopodobieństwo powodzenia inseminacji to ok. 15%, przy in vitro jest to ok. 20% (im kobieta młodsza, tym skuteczność wyższa). Cena inseminacji wynosi aktualnie od 700- 1 tys. zł, podczas gdy in vitro to koszt od 8-10 tys. zł za zabieg. Zabieg in vitro ma tę zaletę, że można go wykonywać nawet jeśli kobieta przekroczy wiek 40 lat. Zalecaną liczbą zabiegów jest 3-6, aczkolwiek nie ma przeciwwskazań do wykonania mniejszej lub większej ich ilości.WYSZUKIWARKA:


Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu inseminacja-poradnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) INSEMINACJA-PORADNIK.PL 2014 - 2015